نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: عدم تمرکز

1987
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    44720
    تشکـر
    3
    تشکر شده 2 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

عدم تمرکز

سلام دوستان
    من یه مشکلی دارم اینه که وقتی میخوام سر درس خوندن تمرکز کنم خیلی اذیت میشم و نمیتونم بشینم پای درس و در اخر مجبور میشم با موزیک خودمو ای درس نگه دارم میتونید کمکم کنید .
    ممنون

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    مدیر کل
    شماره عضویت
    42303
    تشکـر
    0
    تشکر شده 71 بار در 62 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : عدم تمرکز

با سلام خدمت شما دوست عزیز
    اگر کمی بیشتر درباره مشکلات خودتان توضیح می دادید و درباره این که چند سال دارید و چه مدت است متوجه عدم تمرکزتان شده اید و این عدم تمرکز تا چه اندازه برای شما آسیب رسان بوده است و کارکردها و عملکرد مطلوب شما را تا چه اندازه کاهش داده است و تا کنون چه اقداکاتی برای بهبود اوضاع انجام داده اید، آیا موثر بوده اند یا خیر و این که معمولا افکاری که باعث به هم خوردن تمرکز شما می شوند چه محتوایی دارند، بیشتر مربوط به گذشته هستند و یا افکار نگرانی مربوط به آینده و مواردی از این قبیل اطلاعات بیشتری را عنوان می کردید بهتر می توانستید راهنمایی مفیدی دریافت کنید.
    اما در کل اگر افکار شما فکر نگرانی مربوط به آینده باشند بهتر است آن ها را بیابید و حتی در مواردی آن ها را یادداشت کنید تا ببینید آیا می شود برای آن ها اقدامی انجام داد یا خیر.
    آن دسته از افکار نگران کننده ای که می توانید برای آن ها کاری انجام دهید و یعنی دست یافتنی هستند و در دایره اختیارات و کنترل شما قرار دارند، معمولا شما را به سمت حل مساله می برند و به شما یادآوری می کنند که چیزی سر جای خودش نیست و یا خواسته و هدفی دارید که هیچ کاری برای آن انجام نداده اید.
    مانند این فکر که: برای امتحان فلان روز هیچی بلد نیستم.
    چنین فکری به شما هشدار می دهد که برنامه ریزی لازم را برای آن هدف یعنی امتحان مربوطه انجام بده تا بدانی به آن در فرصت خودش می پردازی و از آن غافل نمی شوی.
    اما فکرهای دیگری هم در این میان ممکن است در ذهن ما وجود داشته باشند، یعنی حتما وجود دارند، آن هایی هستند که باز هم محتوای نگران کننده دارند اما یا دست یافتنی نیستند و یا مربوط به حوزه ای می شودن که کلا از اراده و اختیار ما خارج هستند، مانند این فکر که: اگر دوباره کنکور یا امتحان زمانش به تاخیر بیفتد چه؟
    این فکر به نگرانی درباره زمان آزمونی اشاره دارد که تعییین آن از عهده و اراده و کنترل شما به کل خارج است و شما کاری نمی توانید برای آنانجام دهید و فقط حال شما را بدتر می کند.
    استرتژی ممکن با این گونه افکار فقط نظاره و مشاهده کردن آن ها است و آگاهی از این که این فکر هم وجود دارد اما من قرار نیست با هر فکری همراه شوم و اگر فکری سودی برای من ندارد و من را برای پیش برد بهتر مسیرم به سمت اهداف مشخصی که داریم و خواسته هایم هدایت نمی کند و مفید نیست، آن را به حال خودش رها می کنم و فقط می دانم که در ذهنم به آن ها فضایی داد ام که در حال رفت و آمد باشند اما تا زمانی که من نخواهم آن ها را زیادی جدی بگیرم و به آن ها بچچسبم، خطر و آسیبی هم برای کن نخواهند داشت پس من در این زمینه می توانم انتخاب کننده باشم که مسیر خودم را بروم و یا اجازه بدهم این افکار تعیین کننده مسیر من باشند.
    خیلی وقت ها این گونه افکار محتوای سرزنش آمیز و یا قضاوت گرانه هستند و یا آلوده به تحریف شناختی و خطاهای ذهنی شناخته شده ای هستند مانند پیش گویی منفی که بر اساس اطلاعات ناکافی در باره اتفاقاتی که قرار است در آینده رخ بدهند و برای ما هم اهمیت دارند، پیش گویی و پیش بینی منفی انجام می دهند که هیچ دلیل مشخصی هم وجود ندارد که درست باشند.
    بنابراین با توجه به این موارد درباره افکارتان سعی کنید خودتان تعیین کننده مسیر خودتان باشید و از افکار مختلفی که در ذهن خودتان ساخته و تولید می شوند آگاه باشید و با تمرین کردن بیاموزید که برخی از آن ها را فقط نگاه کنید و کاری به کارشان نداشته باشید و اجازه ندهید مانعی بر سر راه شما محسوب شوند و آن ها را بیشتر از یک فکر جدی نگیرید و به دنبال آن ها راه نیفتید.
    یک تمرینی که در این زمینه وجود دارد تمرین مشاهده افکارتان است که می توانید آن را به صورت روزانه و منظم در زمان ختصی انجام دهید و یا هر زمانی که افکار مکختلفی به ذهن شما هجوم آوردند برای چند دقیقه ای با بستن چشمان خودتان سعی کنید آن ها را بر روی یک صفحه تصور کنید که ظاهر و پر رنگ می شوند و بعد با آمدن فکر بعدی کمرنگ تر شده و جای خودشان را به فکر بعدی می دهند و به همین ترتیب فقط و فقط آن ها را ببینید که در ذهن شما حضور دارند.

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    44596
    تشکـر
    6
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

دور و برت چیزهایی که باعث حواس پرتیت میشه رو بردار و از جلو چشمت شوتشون کن اون طرف
    بعد هر کاری تا بیای توی حالت اون کار قرار بگیری یه 20 دقیقه ای طول میکشه وقتی بگذره دیگه تو حالت جریان هستی و مشغول انجام اون کار هستی ...

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    تیم مشاوره
    شماره عضویت
    39631
    تشکـر
    0
    تشکر شده 473 بار در 393 پست
    میزان امتیاز
    7

سلام به شما دوست عزیز
    در این مورد نیاز است که شرایط شما بررسی دقیق شود اگر افکار خاصی وجود دارد و یا اگر این بی تمرکز دائم بدون وجود افکار خاصی برای شما وجود داشته باشد می تواند تشخیص گذاری متفاوتی داشته باشد و در این مسیر بهتر است شرایط شما بررسی دقیق شود تا بتوانیم در این مسیر به شما کمک کنیم.
    کاهش تمرکز دلایل مختلفی از وجود نداشتن شرایط روحی مناسب تا وسواس و یا نشخوار فکری تا بیش فعالی بزرگسالان می تواند دلایل ان باشد اما در این مورد نیاز است که شما در اول دلایل این کاهش تمرکز را بشناسید تا بتوانید برای بهبود نیز تلاش کنید.
    درمسیر می توانید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22685741

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد